földgömb

Még mindig a glóbuszokról, avagy hogyan készítsünk műanyag domborföldgömböt

Érdekes egybeesés, talán nem is egészen a véletlen műve, de most, amikor könyvtárunkba került az újraalkotott Perczel-gömb, Bartha Lajos csillagászattörténésznek köszönhetően, egy témába vágó dolgozattal gyarapodott gyűjteményünk, Füsi Lajos doktori értekezésével: Az első magyar domborművű műanyag földgömb. Technológiai és kartográfiai elvek és módszerek.

A Perczel–földgömb rekonstrukciója. Ilyen lehetett ez a földgömb 1862-ben, amikor Perczel László befejezte munkáját

A Perczel-földgömbről szóló legutóbbi bejegyzésünkben első sorban az újraalkotás kartográfiai munkáiról olvashattunk, most a restaurátor szemével is bepillanthatunk a fizikai megvalósítás rejtelmeibe. Egyúttal felhívjuk a figyelmet arra is, hogy az eredeti gömb milyen kétségbeejtő állapotban várja a maga fizikai megújulását!

Perczel László Földgömbjének újraalkotása. 1862–2019.

Perczel László 1862-ben készített nagyméretű, kéziratos földgömbjét az ELTE Térképtudományi és Geoinformatikai Tanszékének munkatársai és hallgatói 2008-ban kezdték el digitalizálni, majd a következő évek során virtuálisan restaurálták és pótolták a hiányokat, lényegében újraalkották. 2019-ben az évtizedes munka meghozta gyümölcsét és kézzelfogható vált az eredmény: az új Perczel-földgömb.

Múzeumok Éjszakáján mutattuk: Blaeu földgömb

A Múzeumok Éjszakája program keretében ez évben is lehetősége volt az érdeklődőknek ég- és földgömbök, régi híres glóbuszok kicsinyített másolatainak készítésére. Ezen glóbuszok egyike volt a Willem Jansz. Blaeu (1571–1638) 1617-ben elkészített, majd Joan Blaeu (1598–1673) által 1645/46-ban felújított 68 cm-es földgömbje.